הילה-בן-חנוך-לוי

קצת עלי

אני הילה (נעים להכיר) ואת השנים האחרונות אני מבלה בלנהל צוות באחת החברות הגדולות במשק בתחום הפנסיה והגמל ובזמני הנוסף וה(לא)פנוי אני מבלה בלכתוב ולצלם אופנה.

אחרי שנים של תגובות מופתעות וגבות מורמות למשמע תשובתי הארוכה לשאלה: “במה את עוסקת?”, החלטתי לתרום את תרומתי הצנועה למאבק בזריקות הבוטוקוס ולרתום את האחד (הכתיבה הקלילה והמהנה שמאפיינת את בלוג האופנה שלי) לטובת השני – עולם הפנסיה שנחשד שלא בצדק כמשעמם, ולצבוע במחי מקלדת את העולם האפור של הפנסיה לורוד מנצנץ עם עדיפות לפייטים

מעוניינת להיות הראשונה שמקבלת עדכונים, הזמנות והטבות? הרשמי:

פוסטים אחרונים

איך מושכים כספי פיצויים מקרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים

הרשי לי לפתוח בהבעת דעתי האישית: אם את לא חייבת למשוך אל תמשכי. תוהה לעצמך מה זה “חייבת”? רעבה לאוכל, נושים מתדפקים על דלתך, טיפול רפואי. מאידך אם חפצה נפשך בשדרוג רכב, חופשה חלומית, עגילי יהלום, שיפוץ מטבח – תתאפקי. בגיל 70 המטבח היפה יהיה חסר שימוש אם לא יהיה לך מספיק כסף למלא אותו באוכל..

למה לא למשוך?

שתי סיבות עיקריות:

 1. רכיב הפיצויים הוא בערך שליש מחיסכון הפנסיה שלך. זה אומר שפדיון הרכיב הזה מקטין בבת אחת את הפנסיה שלך בשליש. הפנסיות הצוברות של הדור שלנו, נמוכות משמעותית מהפנסיות הותיקות והתקציביות שהורינו מקבלים וכל הקטנה משמעותית של הסכום פוגעת משמעותית בעתיד שלנו.
 2. על פדיון כספי פיצויים את עשויה לשלם מס היום בעוד שלו היית ממתינה עד לגיל הפנסיה למועד שבו החיסכון הופך לתשלום פנסיה חודשי לא היית משלמת מס על הכסף או שהיית משלמת מס הרבה יותר נמוך.
 3. המשיכה היום עשויה להגדיל גם את שיעור המס שיגבה ממך בעתיד כשתמירי את הסכום הצבור     בחשבון לפנסיה חודשית.
  למה? משום שלפי החלטת רשות המיסים אחד הפרמטרים לפטור ממס על תשלום פנסיה הוא שלא פדית במשך 32(!) שנים שקדמו למועד הפרישה מענקי פיצויים. כלומר אם פדית היום כספי פיצויים פטורים ממס את עשויה לשלם על זה מס בעתיד.

בכל הנוגע למס הכנסה עמדתי ברורה: Fuck the IRS או בעברית פשוטה:

למה לשלם אם אפשר שלא?

משיכת-כספי-פיצויים

אם בכל זאת החלטת לפדות את הכספים מרכיב הפיצויים, מספר דברים חשובים שעלייך לדעת:

 1. לפי החוק אפשר לפדות כספי פיצויים רק אם סיימת לעבוד אצל המעסיק. לכן, אפילו אם המעסיק נותן לך מכתב שבו הוא מצהיר שהוא מאשר לך לפדות, כל עוד לא סיימת את עבודתך אצלו, לא תוכלי לבצע את המשיכה.
 2. במרבית המקרים, את כנראה זכאית לכספי רכיב הפיצויים גם אם עזבת את העבודה ביוזמתך. בכל מקרה, לצורך הפדיון תתבקשי להציג מכתב שחרור מהמעסיק – מכתב שמופנה לקופת הגמל שבו המעסיק מצהיר שהוא מעביר לך את הבעלות ברכיב הפיצויים.
 3. אם את לא רוצה שינכו לך מס מהכספים (עד 48%), את צריכה להגיע מוכנה עם טופס 161 (שהמעסיק נותן לך) או אישור מפקיד שומה שבו כתוב מה שיעור המס שצריך לנכות. אם לא תביאי אישור פקיד שומה או טופס 161 סביר להניח שינכו לך באופן אוטומטי את המס ואם מגיע לך החזר תצטרכי לדרוש אותו מרשות המיסים.
 4. בשביל לפדות את כספי הפיצויים תתבקשי למלא טופס בקשה. שימי לב למלא את כל הסעיפים ובעיקר לסמן בטופס מה בדיוק את מבקשת לפדות: האם את כל הכספים בחשבון, את כל כספי הפיצויים, כספי פיצויים של מעסיק מסוים וכיו”ב.

אם יש לך שאלות את מוזמנת להעלות אותן כאן בתגובות ואני מבטיחה להשיב לכולן כמה שיותר מהר.

אהבתם? אשמח אם תשתפו

רוצה להצטרף אלי?

אני מקווה שנתרמת ואפילו נהנית מהפוסט, ואם את רוצה להמשיך ולקבל עוד פוסטים שלי
וללמוד איך להיות אדונית לגורלך הפיננסי, את מוזמנת להרשם לרשימת הדיוור של הבלוג ולהפוך תוך זמן קצר למומחית בתחום החיסכון הפנסיוני וגם לקבל רעיונות להכנסות נוספות. 

8 תגובות

 1. צבי הגב

  בס”ד
  אם עובד שעזה מקום עבודה לפני 3 שנים רוצה לפדות רק חצי מכספי הפיצויים (יש 161 עם פטור), האם חברת הפנסיה יכולה להגביל שהמשיכה תהיה או את כל כספי הפיצויים או כלום?

  תודה מראש

  • הילה בן חנוך לוי הגב

   עקרונית אתה יכול לפדות רק חלק אבל ההתחשבנות במס במקרה כזה תהיה על כל הסכום, גם אם משכת חלק קטן.

 2. זהרה אלהואשלה הגב

  אני מחכה משלוש שנים לקבל לכסף שלי מהראל ושלחתי לכם כל הדוחות ומכתב מהמעסיק

 3. דודו הגב

  אז לא הבנתי ..איך באמת מושכים ,למי ניגשים ??

  • הילה בן חנוך לוי הגב

   היי דודו. אם אתה רוצה למשוך אתה צריך למלא טפסים של חברת הביטוח ולהעביר להם. עד כמה שאני יודעת, אצל רוב החברות ניתן לעשות את זה מהאתר שלהם. לטופס הבקשה צריך לצרף אישור מעסיק על שחרור כספי הפיצויים, טופס 161 מהמעסיק או אישור פקיד שומה שמתייחס לגובה המס שלך, צילום תעודת זהות ואסמכתא על פרטי חשבון הבנק שלך. אלו מסמכים שמשותפים לכולם אבל יש חברות שיש להן דרישותנוספות ומצד שני, אם מדובר בסכום מאוד נמוך, יש חברות שמוותרות על החלק מהמסכים האלה.

 4. הדס פרידמן הגב

  אם המעסיק נחמד ונותן פיצויים נוספים על הפיצויים הרגילים. האם גם עליהם משלמים מס?

  • הילה בן חנוך לוי הגב

   עקרונית כל הכנסה ממעסיק חייבת במס בשיעור כזה או אחר.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן